Attached is the 20th annual Mitchell Mets Fastball Tournament , being held next weekend at Keterson Park, Mitchell ,ON. This yr there is an A-Division, and B-Division with total of 20 teams participating .
Also the host for the Ontario Challenge Cup, in September.
Mitchell Mets Fastball Club
June 11-13, 2010
SCHEDULE IN PDF
MITCHELL METS FASTBALL TOURNY
A Division
MOLSON COORS LIGHT CANADIAN
Port Elgin Blue Devils Wellington Sox Kitchener Outlaws
Linwood Jr Chiefs Mitchell Mets Waterloo Jr Twins
Fisherville A’s Puslinch Jr Bulldogs Shakespeare Falcons
Monkton Muskrats Saugeen Shores Heat Mitchell Jr Chiefs
B Division
MOLSON EX MOLSON DRY
Hickson Heat Bracebridge Black Dog and Farm
Mets Masters Fullarton Jr A’s
Millbank Hooters Grand River Wizards
Wroxeter Wrippers Walton Brewers
Friday 630pm Dia-A Shakespeare Falcons vs Mitchell Jr Chiefs
Friday 7pm- Dia-B Walton Brewers vs Fullarton Jr A’s
Friday 7pm- Dia-C Millbank Hooters vs Hickson Heat
Friday 7pm- Dia-D Mitchell Mets vs Wellington Brewers
Friday 8 pm- Dia-A Kitchener Outlaws vs Waterloo Jr Twins
Friday 845pm-Dia-B METS Masters vs Wroxeter Wrippers
Friday 845pm-Dia-D Monkton Muskrats vs Linwood Jr Chiefs
Friday 930pm-Dia-A Bracebridge Black Dog/Farm vs Grand River Wizards
Saturday
930am – Dia A Pt. Elgin Blue Devils vs Fisherville A’s
930 am – Dia D Mitchell Mets vs Puslinch Bulldogs
10 am - Dia B Saugeen Shores Heat vs Wellington Brewers
10 am - Dia C Hickson Heat vs Wroxeter Rippers
1130am - Dia A Mitchell Jr Chiefs vs Kit. Outlaws
1130am – Dia D Shakes.Falcons vs Waterloo Jr Twins
12Noon- Dia B Walton Brewers vs Bracebridge BDF
12Noon- Dia C Grand River Wizards vs Fullarton Jr A’s
130pm - Dia A Monkton Muskrats vs Fishervile A’s
130pm - Dia D Pt.Elgin B.Devils vs Linwood Jr Chiefs
200pm – Dia B Mets Masters vs Hickson Heat
200pm – Dia C Wroxeter Rippers vs Millbank Hooters
330pm- Dia A Wellington Sox vs Puslinch Jr Bulldogs
330pm- Dia D Saugeen Shores vs Mitchell Mets
400pm- Dia B Walton Brewers vs Grand River
400pm- Dia C Bracebrige BDF vs Fullarton Jr A’s
530pm- Dia A Mitchell Jr Chiefs vs Waterloo Jr Twins
530pm- Dia D Kit.Outlaws vs Shakespeare Falcons
600pm- Dia B Mets Masters vs Millibank Hooters
730pm-Dia A Linwood Jr Chiefs vs Fisherville A’s
730pm- Dia D Monkton Muskrats vs Pt.Elgin Blue Devils
730pm- Dia B Saugeen Shores vs Puslinch Jr Bulldogs
END OF ROUND ROBIN
A Division- (Top 4 teams) 3 Division Winners plus Top 2nd place team.
B Division-(Next 4 teams)2- seconds left, plus top two 3rd place teams
C – Division (9th , 10th,11th,12th, place seeded teams .
MENS B DIVISION(REC)- Top Two teams in each division advance to Semi Final games.
Playoffs Schedule – A Division/ B Division (Rec)
10am- Dia A B DIVISION(rec) 1st Molson EX vs 2nd Molson DRY
10am- Dia B B-2 vs B-3
10am- Dia D B DIVISION (rec) 1st Molson DRY vs 2nd Molson EX
12NOON -Dia A A-1 vs A-4
1200pm-Dia B B-1 vs B-4
1200pm –Dia D A-2 vs A-3
2pm - Dia A C-1 vs C-4
2pm- Dia D B-Divsion (Rec)Final
2pm – Dia-B C-2 vs C-3
4pm- Dia A B Final
4pm – Dia B C Final
4pm- Dia D A Final