News
June2014
Cobourg Jim Bradford/Neil Cane Invitational
June 2, 2014
Cobourg, ON
Al,I believe we are all set for the 23rd annual Bradford/Cane Invitational
Starting Friday June 6 and finishing sunday june 8th.
Sixteen teams will be participating again this year
6 Major teams and
Ten intermediate ,Masters and juniors will compete in the other tournament
We will start with 4 games Firday night starting at 7pm.
Here are the teams and schedule:
Â
Major Teams
Scarborough Force, CPI Classics NY, Napanee Merchants Express
Niagara Snappers, Elmira Expos, Ottawa Brokers 4 tickets
Â
Intermediate ,Masters and Junior Division
Curve Lake Trappers, Colborne Rutherflo,Pickering Panthers,Oshawa BB's Jrs
Cobourg Force 50+,Oshawa Rebels,Napanee Exp Jrs,
Oshawa Bombers,Fitzroy Harbour West Carlton Electric, Cambridge Rusty Jiggers
Â
Diamonds D1  Jack Bevan        Â
                   D2   Layton Dodge
                   D3  Clarke Summerville
Â
Fri 7pm G1 D1 Colborne vs Oshawa BB's
              G2D2 Napanee Jrs vs Oshawa Rebels
Â
9pm     Major _ G1   D1  Scarborough Force vs Napanee Merchants Express
                            G3    D2 Curve Lake Trappers vs Pickering Panthers
Â
Sat 8.30am G4  D1 Cobourg Force 50+ vs Napanee Jrs
                     G5 D2 Curve Lake Trappers vs Oshawa BB's
                     G6 D3 Oshawa Bombers vs Fitzroy Harbour WCE
Â
   10.30am Major G2 D1 Niagara Snappers vs Ottawa Brokers 4 tickets
                                 G7 D2 Colborne Rutherflo vs Pickering Panthers
                                 G8 D3 Oshawa Bombers vs Cambridge Rusty Jiggers
Â
   12.30       Major G3 D1 Elmira Expos vs Ottawa Broker 4 tickets
                     Major G4 D2 CPI Classics NY vs Napanee Merchants Express
                                G9 D3 Cobourg Force 50+ vs Oshawa Rebels
Â
   2.30       Major G5  D1 Scarborough Force vs CPI Classics NY
                              G10 D2 Fitzroy Harbour WCE vs Cambridge Rusty Jiggers
                             G11 D3 Pickering Panthers vs Oshawa BB's Jrs
Â
  4.30      Major G6 D1 Elmira Expos vs Niagara Snappers
                             G12 D2 Curve Lake Trappers vs Colborne Rutherflo
                            G13 D3 Napanee Exp Jrs vs Oshawa Bombers
Â
  6.30     Major G7  D1 Scarborough Force vs Ottawa Broker 4 tickets
                          G14  D2 Cobourg Force 50+ vs Cambridge Rusty Jiggers
                         G15  D3 Oshawa Rebels vs Fitzroy Harbour WCE
Â
  8.30      Major G8  D1 Elmira Expos vs CPI Classics NY
               Major G9  D2 Niagara Snappers vs Napanee Merchants Express
Â
Major -Top 2 get Bye                          Int.,Masters,Jrs          A Champs 1- 6
3 vs 6Â 4 vs 5Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 7 vs 10Â Â 8 vs 9Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Top two Bye 3 vs 6Â 4 vs 5
1vs W 4 -5    2 vs W 3-6                     Winners play               1 vs 4 or 5   2 vs 3 or 6W
W vs W                                                       B  Champs                    W vs W - A Champs
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Sunday
Â
8.30am G16  D1 A3 vs A6
              G17  D2 A4 vs A5
              G18  D3 B8 vs B9
Â
10.30Â Â Â Â Major G10Â D1Â 4 vs 5
              Major G11 D2 3 vs 6
                          G19 D3 B7 vs B10
Â
12.30Â Â Â Â Major G12Â D1 Top seed vs WG10
               Major G13 D2 2nd seed vs WG11
                          G20 B Final WG 18 vs WG 19
Â
 2.30     Major Final G14 D1 WG12 vs WG13
               Int,Masters ,Jrs Semi G21 D2 A1 vs WG17
              Int,Masters,Jrs Semi  G22 D3 A2 vs WG16
Â
4.30      Int,Masters ,Jrs Final G23  D1
                WG21 vs WG22